Tak jdeme do toho? Pak je ale důležité si říct pár vět předem.

Níže je technický popis toho co je potřeba aby jste věděli, než začneme spolu tvořit. Stejně tak jsou tam uvedeny informace co se týče plateb. Pro informace o tom co je to mix, co se při něm děje, co je to mastering apod. naštivte FAQ této stránky.

Je libo
Mastering?

Můžete se zúčastnit osobně během masteringu anebo zvolit rychlejší způsob, což je zaslání skladeb online a já jsem pak více flexibilní se svým časem. V každém případě než se na způsobu domluvíme, je nutné mít výslednou skladbu ve formátu wav, minimálně 44kHz/24bit a mějte prosím na paměti, že budu potřebovat taky nějaký „headroom“ abych mohl svoji práci provést v plné šíři -  když je hlasitost skladby téměř u 0dB nedáváte mi příliš mnoho možností dostat z Vaší skladby to nejlepší v případě masteringu.  Taktéž prosím vemte v potaz, že nemohu příliš mnoho udělat na MP3/Flac/wma a jiných komprimovaných formátech neboť určitá frekvenční spektra se kterýma budu potřebovat pracovat zde úplně chybí. Pokud se chcete zúčastnit osobně, prosím zavolejte mi dříve než zadáte objednávku – musíme se domluvit na čase. Pro zaslání skladeb zvolte ideálně www.wetransfer.com  anebo podobnou službu- doporučuji opatřit heslem aby se eliminovala možnost úniku skladeb do nepovolaných rukou (to heslo mi pak ale musíte sdělit J ). Jakmile tak učiníte napište mi prosím zvlášť e-mail na postudio@pajoche.cz  anebo použijte messenger na Facebooku. (stačí kliknout na tento e-mail a do předmětu napište, že jste skladby odeslali, nemusíte psát žádný text). Tohle je dobré udělat neboť občas se stane, že e-maily z veřejných ložišť se ztrácí.

 

Vše ostatní můžeme prodiskutovat po telefonu, mailem či osobně. Potřebuji aby jste si rozmysleli taky detaily jako: Co bude singl pro rádio, co máte rádi za hudbu, vedle jaké muziky v playlistu by ta Vaše měla fungovat apod.   

 

Jakmile budu s masteringem hotov, zašlu Vám 30 sekund každé skladby pro Vaši revizi. Můžete mi poslat komentáře a v ceně máte 2 možné opravy. Jakmile ukázky doladíme, musí proběhnout platba.Jakmile je platba obdržena, dostane skladbyv plné délce a kvalitě ve smluveném formátu (ISO, DDP, anebo jen Wav, „volně ložené“).

Hledáte nahrávací studio?
 

Pokud hledáte, krásné vymazlené velké studio, tak to jste na špatné adrese. U mě je jenou krásné studio  a jeden škaredý chlap :). Vzhledem k tomu, že jsem zaměřen na spíše alternativní hudbu, tak i já jsem v pohledu na vznik muziky docela alternativní. To samozřejmě není nikterak v konfliktu co se kvality zvuku týče. Nabízím mj. taktéž nahrávání koncertů, natáčení u Vás doma, ve zkušebně atd. Samozřejmě mám, malou nahrávací místnost s oddělenou režií, která je svělá pro zpěv, kytaru, žesťové nástroje, klávesy, dabing, mluvené slovo. Dále mám velkou místnost bez oddělené režie, která je ideální pro bicí či hlasité hi-gainové elektrické kytary. Ale jsou každá na jiné lokalitě, proto sám sebe nazývám alternativcem. Tak či tak píšu pár informací, jednotlivým muzikantům co je dobré vědět před tím než se pustíme do nahrávek.

 

Bubeníci : Prosím, cvičte s metronomem. Natáčení dle BPM kliku dělá celý proces natáčení a míchání nejen jednodušším, ale i levnějším pro Vás i celou kapelu. Navíc, čím méně editace (která je nejdražší) tím více pozitivní energie, jenž se přetaví ve skvělý mix. Pokud se energie spálí na opravách a editacích, je to obrovské mínus pro výslednou nahrávku. Jak se říká : těžce na cvičišti, lehce na bojišti.

 

Kytaristé : Zvažte prosím zda chcete nahrávat „váš“ zvuk z vašeho zesilovače, komba apod anebo zda jste otevřeni zvukovým experimentům. Řekněte mi, které kytaristy či kapely máte rádi, jaký zvuk Vás fascinuje. Jaký zvuk očekáváte. Určíme tak snáze postup, volbu mikrofónů apod.

 

Basité: Podobně jako u kytaristů, ale v zásadě u Vás je proces výrazně jednodušší.

 

Pěvci a pěnice : Abychom ušetřili čas a peníze, zkuste se před studiem rozezpívat. Tohle ušetří čas i peníze a taky jistý opruz. Nervozita u zpěváka se velice snadno přenese do výsledné nahrávky. Mějte, pokud je to možné, již text naučen  z paměti. Uvolníte si ruce od lejstra papíru (anebo oči, samozřejmě jde text dát na stojan) a budete se soustředit jen a jen na svůj výkon. Preferuji způsob, dát Vám jen dva pokusy, kdy ze sebe dáte maximum a kombinací těchto dvou stop zvolíme výsledek (samozřejmě druhé hlasy, sbory apod. si vemou stop více). Je mi jasné, že v digitální éře, lze nasekat i 100 pokusů, ale můžeme o sobě pak ještě mluvit jako u muzikantech? ;)

..a co tak nějaký skvělý mix Vaší skladby?

V podstatě mohu akceptovat jakoukoliv kvalitu tracku, ale je nutné mít na paměti, že i tohle pak nastavuje limity pro to co lze u mixu udělat. Ideální minimu je 24bit/44kHz nebo výšší.

 Pokud pracujete vy anebo Vaše nahrávací studio v software Cubase, pak stačí dát do formátu zip, rar apod. celý projekt tj. projektový soubor cpr a k němu vztažené soubory (hlavně ty uložené v adresáři Audio). Zvukař či inženýr ze studia ví o čem je řeč. Takový zip archív (či podobný) pošlete přes www.wetransfer.com (či podobný servis, jako leteckaposta.cz či uloz.to atd) na postudio@pajoche.cz. Pokud jste tvořili projekt v jiném software (či DAW jak se říká) což může být Audacity, Sonar, ProTools, Reaper, Reason atd. lze použit taktéš OMF fomát. Pokud ani tohle nelze, pak nezbývá než vyexportovat každo stopu / nástroj zvlášť a ideálně v mono stopě (tam kde bylo nahráno jako stereo, poprosím rozdělit na 2x mono). Zde ale pozor – všechny stopy musí začínat od sekundy 0 projektu byť nehrají třeba až do posledního taktu. (například – pokud máte ve skladě sólo od minuty 2:05 do 2:20, pak tato stopa musí být vyexportována od 0:00 do alespoň 2:20 bez ohledu na to, že je ve stopě tich od 0:00 do 2:05). Důvodem je zorientování se ve skladbě / projektu.

 

Vše ostatní ponechme diskuzi po telefonu / e-mailu anebo osobně. Budu potřebovat jaké je Vaše očekávání (např. zda syrový zvuk, zda máte rádi delay, .. ) pokud máte muziku, která  je dobrým příkladem k čemu se chcete přiblížit a podobně.

 

Dál už je to na mně. Jakmile budu mít hotovo, dám Vám vědět a potkáme se u mě ve studiu anebo Vám pošlu MP3 náhled e-mailem.. Pak můžete připomínkovat, ale abychom tomu dali řád, pravidlo je 2 kola připomínek ve smluvené ceně. Jakmile se dobereme nějakého konce, je potřeba provést platbu, následně uvolním Vaše skladby v plné kvalitě. 

Je libo producenta, aranžéra, skladatele, editaci, konverzi z kazet LP do MP3/Wav? Zavoletjte, zařídím..

 Potřebujete jen sestříhat skladbu pro radio edit? Anebo jen střhačské práce, editace? Anebo potřebujete Vaše staré LP desky, kazety převést do MP3, Wav? Anebo starší nahrávku zrestaurovat? Anebo jste zpěvák a pottřebujete aranže, produkci, či složit skladbu? Umím, tak se ozvěte.